Farnham District Permit Holders

The following leaders have Scout Permits or necessary training to lead sessions:

Archery – Farnham District Archery Permits – Farnham Scouting

Climbing – Farnham District Climbing Permits – Farnham Scouting

Nights Away – Farnham District Nights Away Permits and Assessors – Farnham Scouting

Shooting – Farnham District Shooting Qualified – Farnham Scouting

Tomahawks – Tomahawk Trained – Farnham Scouting

Water – Farnham District Water Permits – Farnham Scouting

 

Farnham District Water Permits

Name Permit Activity Permit Category Expiry date
Sam Everitt Canoeing River B2 Waters 12/06/26 2nd Farnham (Hale)
Neil Peerman Canoeing River B2 Waters 17/09/26 3rd Farnham/Network
Bill Weller Canoeing Open Inland B1 Waters 08/04/24 4th Farnham (Tongham)
Colin Bland Canoeing River B2 Waters 27/06/26 4th Farnham (Tongham)
Timothy Shellard Canoeing Open Inland B1 Waters 08/04/24 4th Farnham (Tongham)
Andrew Tomkins Canoeing River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Brent Palmer Canoeing River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
David Fennell Canoeing River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Dominic Getting Canoeing River B2 Waters 12/07/26 5th Farnham (Bourne)
Gloria Barnard Canoeing River B1 Waters 19/10/24 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Canoeing River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
Martine Trebucq Canoeing River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Oliver Sancroft Canoeing River B2 Waters 10/07/26 5th Farnham (Bourne)
Oscar Gutierrez Martinez Canoeing River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
Rebecca Garner Canoeing River B2 Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Mark Potter Canoeing River B2 Waters 17/09/26 8th Farnham (Rowledge)
Guy Elliot Canoeing River B2 Waters 27/06/26 11th Farnham
Janet Elliot Canoeing River B2 Waters 27/06/26 11th Farnham
Peter Reynolds Canoeing River B2 Waters 17/09/26 11th Farnham
Richard Lawrence Canoeing River B2 Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Tony Marshall Canoeing River B2 Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Mark Weller Canoeing Open Inland B1 Waters 08/04/24 Farnham District
Alan Mills Dinghy Sailing B1 Waters 05/10/26 3rd Farnham
Simon Lomas-Clarke Dinghy Sailing B1 Waters 01/08/24 3rd Farnham
Colin Bland Dinghy Sailing B1 Waters 02/08/25 4th Farnham (Tongham)
Chris Fuller Dinghy Sailing B3 Waters 13/04/24 5th Farnham (Bourne)
Chris Hollidge Dinghy Sailing B1 Waters 10/10/25 5th Farnham (Bourne)
Ed Ceurstemont Dinghy Sailing B1 Waters 17/04/26 5th Farnham (Bourne)
Oliver Sancroft Dinghy Sailing B2 Waters 10/07/26 5th Farnham (Bourne)
Richard Garner Dinghy Sailing B1 Waters 10/10/25 5th Farnham (Bourne)
Laura Dando Dinghy Sailing B1 Waters 02/08/25 7th Farnham (Elstead)
Sam Everitt Kayaking River B2 Waters 12/06/26 2nd Farnham (Hale)
Neil Peerman Kayaking River B2 Waters 17/09/26 3rd Farnham/Network
Bill Weller Kayaking Open Inland B1 Waters 08/04/24 4th Farnham (Tongham)
Colin Bland Kayaking River B2 Waters 27/06/26 4th Farnham (Tongham)
Timothy Shellard Kayaking Open Inland B1 Waters 08/04/24 4th Farnham (Tongham)
Andrew Tomkins Kayaking River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Brent Palmer Kayaking River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
David Fennell Kayaking River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Dominic Getting Kayaking River B2 Waters 12/07/26 5th Farnham (Bourne)
Gloria Barnard Kayaking River B1 Waters 19/10/24 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Kayaking River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
Martine Trebucq Kayaking River B1 Waters 14/10/24 5th Farnham (Bourne)
Oliver Sancroft Kayaking River B2 Waters 10/07/26 5th Farnham (Bourne)
Oscar Gutierrez Martinez Kayaking River B2 Waters 27/06/26 5th Farnham (Bourne)
Rebecca Garner Kayaking River B2 Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Mark Potter Kayaking River B2 Waters 17/09/26 8th Farnham (Rowledge)
Mark Weller Kayaking Open Inland B1 Waters 08/04/24 Farnham District
Guy Elliot Kayaking River B2 Waters 27/06/26 11th Farnham
Janet Elliot Kayaking River B2 Waters 27/06/26 11th Farnham
Richard Lawrence Kayaking River B2 Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Tony Marshall Kayaking River B2 Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Dominic Getting Motor Cruising B2 Waters 10/12/23 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Motor Cruising A Waters 07/01/24 5th Farnham (Bourne)
Sam Everitt Narrow Boating B1 Waters 08/06/26 2nd Farnham (Hale)
Denise Iverson Narrow Boating B1 Waters 08/08/23 4th Farnham (Tongham)
Liz Chart Narrow Boating B2+ Waters 18/05/26 5th Farnham (Bourne)
Paul Hammersley Narrow Boating B2+ Waters 31/08/25 Elstead Eagles
Sam Everitt Power Boating B2 Waters 17/04/26 2nd Farnham (Hale)
Simon Lomas-Clarke Power Boating B2 Waters 21/04/26 3rd Farnham
Colin Bland Power Boating B2 Waters 22/10/23 4th Farnham (Tongham)
Angii Cowdry Power Boating B2 Waters 22/05/24 5th Farnham (Bourne)
Brent Palmer Power Boating B2 Waters 02/08/25 5th Farnham (Bourne)
Chris Fuller Power Boating B2 Waters 12/04/24 5th Farnham (Bourne)
Chris Hollidge Power Boating B2 Waters 17/04/26 5th Farnham (Bourne)
Dominic Getting Power Boating B3 Waters 31/08/22 5th Farnham (Bourne)
Gloria Barnard Power Boating B2 Waters 22/05/24 5th Farnham (Bourne)
James Norris Power Boating B2 Waters 02/08/25 5th Farnham (Bourne)
Kristian Moller-Butcher Power Boating B2 Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Power Boating A Waters 07/01/24 5th Farnham (Bourne)
Oliver Sancroft Power Boating B2 Waters 10/07/26 5th Farnham (Bourne)
Richard Garner Power Boating B2 Waters 17/04/26 5th Farnham (Bourne)
Guy Elliot Power Boating B2 Waters 31/10/23 11th Farnham
Steve Thames Power Boating B2 Waters 17/04/26 Farnham District
Oliver Sancroft Pulling B1 Waters 10/07/26 5th Farnham (Bourne)
Neil Peerman Rafting (Traditional) B2+ Waters 22/09/25 3rd Farnham/Network
Bill Weller Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 4th Farnham (Tongham)
Colin Bland Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 4th Farnham (Tongham)
Niall Arnold Rafting (Traditional) B1 Waters 29/04/24 4th Farnham (Tongham)
Timothy Shellard Rafting (Traditional) B1 Waters 29/04/24 4th Farnham (Tongham)
Angii Cowdry Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Daniel Josty Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Dominic Getting Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 5th Farnham (Bourne)
Gloria Barnard Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 5th Farnham (Bourne)
James Nicholls Rafting (Traditional) B2+ Waters 22/09/25 5th Farnham (Bourne)
Kristian Moller-Butcher Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Liz Chart Rafting (Traditional) B1 Waters 29/04/24 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 5th Farnham (Bourne)
Oscar Gutierrez Martinez Rafting (Traditional) B2+ Waters 12/03/24 5th Farnham (Bourne)
Rebecca Garner Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 5th Farnham (Bourne)
Richard Garner Rafting (Traditional) B2+ Waters 22/09/25 5th Farnham (Bourne)
Laura Dando Rafting (Traditional) B2+ Waters 20/03/25 7th Farnham (Elstead)
Mark Potter Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 8th Farnham (Rowledge)
Guy Elliot Rafting (Traditional) B2+ Waters 21/10/24 11th Farnham
Janet Elliot Rafting (Traditional) B2+ Waters 20/03/25 11th Farnham
Peter Reynolds Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 11th Farnham
Richard Lawrence Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Tony Marshall Rafting (Traditional) B2+ Waters 17/09/26 12th Farnham (Wrecclesham)
Brent Palmer Scuba Diving Sheltered Water 10/01/24 5th Farnham (Bourne)
Chris Fuller Yachting A Waters 17/03/26 5th Farnham (Bourne)
Dominic Getting Yachting B3 Waters 17/04/23 5th Farnham (Bourne)
Lucy Yates Yachting A Waters 14/06/26 5th Farnham (Bourne)
Mark Ousey Yachting A Waters 17/03/26 5th Farnham (Bourne)
Simon Ranson Yachting A Waters 26/06/26 5th Farnham (Bourne)
Steve Thames Yachting A Waters 17/03/26 Farnham District